Günlük Bülten 24 Ocak 2023

Bir Şahin Bir Güvercin

FED üyeleri önümüzdeki hafta yapılacak olan FOMC toplantısının öncesinde konuşma yasağı olan blackout dönemine girdi. Avrupa Merkez Bankası ise  şahin politikalarını iletmek için iyi bir fırsat yakaladı. ECB Üyeleri “En Az 2 Tane 50 Puanlık Faiz Artışı Uygun olduğunu belirtti. Ardından dün  Avrupa Merkez Bankası başkanı Lagarde’ın yaptığı açıklamada, Avrupa’da enflasyon aşırı yüksek olduğunu ve  ECB faiz oranlarının sınırlayıcı bir seviyeye ulaşması için hala istikrarlı bir hızla ciddi şekilde artırılması, faizlerin gerektiği sürece o seviyelerde kalmasının gerekli olduğunu belirtti.

ECB’ye göre daha güvercin davranan Fed’in Şubat toplantısında 25 baz puan faiz artırımına kesin gözüyle bakılması ile dolar endeksi dokuz ayın en düşük seviyelerini test etti. Euro bölgesinden bu hafta açıklanacak olan (Ocak PMI’ları) verilerin beklenenden daha iyi gelmesi, Euro’nun dolar karşısında daha da değer kazanması olası görünüyor. Eylül ayında dolar karşısında yirmi yılın en düşük seviyelerini gören Euro’da toparlanma oldukça hızlı ilerliyor.

Geçtiğimiz haftanın son işlem gününde FED üyelerinin güvercin açıklamaları, ABD borsalarını olumlu etkilemeye devam ediyor. ABD hisse senedi endeksleri, FED’in faiz artırımında yavaşlayacağı umuduyla haftaya yaptığı pozitif açılışı devam ettirirken, piyasada Şubat ayındaki FOMC toplantı beklentisi olarak 25 baz puanlık faiz artırımını %99.9 oranla fiyatlanıyor.  Faiz oranlarına duyarlılığı daha yüksek olan Nasdaq endeksi öncülüğünde güçlü bir yükseliş hareketinin devam ettiği ABD borsalarında Nasdaq %2.01, S&P500 %1.19, Dow Jones %0.76 primlendi. S&P 500 ise %1,19 değer kazandı.

Avrupa hisseleri teknoloji ve madencilik hisseleri önderliğinde yükselirken, şahin ECB konuşmasının ardından banka hisseleri de yükselişe eşlik etti.

Asya tarafında ise piyasaların geneli Çin yılı nedeniyle kapalı. Asya’da tek açık borsa olan Japonya Nikkei hisse senedi endeksi %1,3’ün üzerinde yükseldi.

Brent petrol, en büyük ithalatçı konumunda olan Çin’den covid 19 tedbirlerinin gevşetilmesi nedeniyle yaşanabilecek talep artışı beklentileri ile sabah saatleri itibariyle hafif yükseldi. Brent petrol 5 sent artışla varil başına 88.24 dolara yükselirken, ABD West Texas Intermediate (WTI) ham petrolü 13 sent artışla varil başına 81.75 dolara yükseldi.

Yurt içinde finansal hizmetler güven endeksi ve Hazine ihaleleri takip edilirken, yurt dışında Almanya GFK endeksi ve öncü PMI  verileri izlenecek.